Naš vrtec ima poslanstvo in sicer, da z življenjem in delom v njem pomaga staršem pri celoviti skrbi za otroke. S svojo strokovno usposobljenostjo bomo podpora staršem pri vzgoji, razvoju, učenju – pri zagotavljanju dobrih pogojev za celostni in uravnotežen razvoj otrok.
Vzgoja otroka v zdravo in ustvarjalno osebnost je namreč skupna skrb vrtca in družine, zato je zaupno in spoštljivo medsebojno sodelovanje nujno.
Sodelovanje in aktivno vključevanje staršev v življenje vrtca poteka na več načinov:
- individualni pogovori s strokovnimi delavci pred vstopom otroka v vrtec;
- skupna srečanja kot so igralne urice, ustvarjalne delavnice, praznovanja, prireditve;
- pogovorne ure – mesečni poglobljeni pogovori o otroku;
- oddelčni roditeljski sestanki;
- predavanja in pogovori s strokovnjaki na določeno temo;
- vključevanje v skupino med izvajanjem programa.
Sodelovanje s starši je pomembno in nenadomestljivo za kakovostno družbeno organizirano predšolsko vzgojo.
Vrtec je dopolnilo in ne nadomestilo pri vzgoji otrok. Starši so partnerji strokovnih delavcev, tako pri vzgojnem procesu kot tudi v organih upravljanja vrtca.
je organ upravljanja, ki ga sestavlja 11 članov: 5 predstavnikov delavcev vrtca, 3 predstavniki staršev in 3 predstavniki ustanovitelja – MOM.
se v vrtcu oblikuje za organizirano uresničevanje interesa staršev. Sestavljen je tako, da imajo starši vsakega oddelka v svetu staršev svojega predstavnika, ki ga izvolijo starši na prvem roditeljskem sestanku oddelka, v katerega je vključen otrok.
- sestanki za starše na oddelku,
- pogovorne ure s strokovnima delavkama na oddelku,
- predavanja za starše v okviru oddelka (z vzgojiteljico, svetovalno delavko ali povabljenim strokovnjakom),
- delavnice za starše na oddelku ali v okviru enote.
- izleti,
- nastopi,
- praznovanja,
- prikazi utrinkov vsakodnevnega dela z otroki,
- sodelovanje v projektih,
- zaključek šolskega leta.
Vrtec je institucija, ki mora skrbeti za uresničevanje temeljnih otrokovih pravic. V demokratični državi zastopajo otrokove pravice starši oz. njihovi zakoniti zastopniki.
Otrokom, vključenim v javne vrtce, zagotavlja država možnost za optimalen razvoj ne glede na spol, socialno in kulturno poreklo, veroizpoved, narodno pripadnost, telesno in duševno konstitucijo itn.; optimalen razvoj vključuje možnost poglobljenega razvoja na določenem področju. Uresničevanje zahteve po enakih možnostih ni mogoče brez upoštevanja razlik in pravice do izbire in drugačnosti, ki jo mora omogočiti organizacija življenja in dela v vrtcu. Pri otrocih je to povezano z vzgojo za strpnost, solidarnost in odgovornost ter s postopnim razvijanjem kritičnega duha, osebnih odločitev in avtonomne presoje. Javni vrtci so svetovnonazorsko nevtralni.
Pravice staršev:
- Starši imajo pravico do vpogleda v programe za predšolske otroke, do obveščenosti o življenju in delu v vrtcu in pravico do zaščite zasebnosti, s poudarkom na varstvu osebnih podatkov.
- Starši imajo pravico do sodelovanja pri načrtovanju ter organiziranju življenja in dela v vrtcu in skupini, kar jim mora vrtec formalno omogočiti. Pri tem morajo starši upoštevati meje svojega soodločanja in ne smejo posegati v strokovno avtonomnost vrtca.
- Ob vstopu otroka v vrtec imajo starši pravico in dolžnost postopno uvajati otroka v vrtec. Za način uvajanja se dogovorijo v vrtcu.
- Starši lahko svoje interese uresničujejo s pomočjo Sveta staršev.
- Starši so dolžni redno sporočati odsotnost svojega otroka v primeru nalezljive bolezni ali posebnosti zdravstvenega statusa otroka.
- Starši otroka osebno predajo vzgojiteljici ali pomočnici vzgojiteljice. V primeru, da prihaja kdo drug po otroka, naj starši oddajo pisno pooblastilo.